Když se žení svatební koordinátor – svatba z mužského pohledu

h

3.12.2020

O tom, jak vypadá plánování vlastní svatby koordinátorky jsme už psali v minulém článku. Nyní Vám přinášíme druhý pohled a to když se žení svatební koordinátor! Jak vypadá mužský pohled, nám v rozhovoru přiblížil Jirka Smíšek ze svatebního dua Stačí říct jen Ano!

Každý rok přibývají nové koordinátorky, pořádají se různé kurzy a školení. Většinou však se zaměřením na ženy. Jak ses ke koordinování svateb dostal ty a máš přehled o tom, kolik je mužských koordinátorů u nás?

A to je to kouzlo… 🙂 Člověk musí nějak vybočovat, aby zaujal to správné místo na trhu. Taky si myslím, že školení z tebe koordinátora neudělá, je to o zápalu a především o zkušenostech. Ty jsem v oboru organizace sbíral několik let jako manažer v jedné cateringové společnosti. Po těch letech mě unavil ten zápřah a taky neosobní přístup některých klientů. Kontaktů jsem měl dost a po pár zorganizovaných svatbách pro kamarády jsem si řekl, že to je ono! Navíc ve spojení s Peťulí (Jiřího kolegyně, pozn. red.), která mimo jiné zastane ten ženský faktor, který je pro přípravu svatby beze sporu přinejmenším vhodný. Mužů, kteří se věnují koordinaci svateb je pomálu, co vím, tak jsou to jednotky kusů. 🙂

Většina kolegyň z oboru si díky koordinování svateb plní dívčí sen. Počítám, že ty jsi chtěl být jako malý spíš popelář nebo kosmonaut?

Nevím, jestli popelář nebo kosmonaut, ale na to, že jednou zogranizuju desítky svateb, jsem ani nepomyslel. Určitě je to ale nějaký vývoj osobnosti ve spojení s profesním růstem a vlastním uspokojením. Vidět spokojené novomanžele, kteří si ten jejich den opravdu jen užívají, to je nejlepší pocit. Když za tebou pak přijde maminka nevěsty a děkuje ti, že si přesně takhle představovala svatbu svojí dcery a že je to naše práce, to je skoro na slzu.. 🙂 Pak člověk i zapomene, že je to práce za peníze.

S kamarádkou Péťou jste se rozhodli nejít cestou klasické svatební agentury, ale říkáte si „Profesionální svědci“. V čem jste jiní?

Už to pojmenování o něčem vypovídá. Agentura ve mně vyvolává neosobní pocity, stejně jako klient v cateringu. Dřív to bylo tak, že svatbu snoubencům pomáhali připravovat a organizovat svědci. To pomalu ale jistě vymizelo, nejen s ohledem na uspěchanost dnešní doby. Zkrátka jde o přístup, bereme to tak, že snoubenci nejsou firma a mají své naprosto individuální představy o svém velkém dni. My se jen snažíme vyjít jim ve všem vstříc v rámci možností, a to bez ohledu na zažité standardy a chceme, aby si svatbu opravdu jen užívali a nemuseli se o nic starat.

Svatební sezóna 2020 byla pro všechny jiná než ty předešlé. Jak to vypadalo u vás?

Těžká otázka, na jednu stranu jsme „přišli“ o několik svateb, takže i o peníze. Pořád jsme ale nohama na zemi a jsme rádi za to, co bylo. Nakonec se ukázalo, že by to v našem oboru mohlo mít pozitivní dopad zejména s ohledem na kvalitu nabízených služeb. Konkurence je ohromná a mnohdy snoubenci neví, kam sáhnout. Nikdy jsme nebyli zdaleka nejdražší na trhu a v tomhle hodláme i pokračovat. Držíme se přístupu spíš ke kvalitě na úkor kvantity. To nám tahle sezona tak nějak nařídila, i když se snažíme to tak dělat běžně. Všechno to mělo teda i negativní dopad, z našeho úhlu pohledu to ale vnímám spíš pozitivně. Měli jsme víc volna a příští rok snad bude o to „silnější“… 🙂

Ty jsi se ale navzdory všemu na konci července oženil. Měl jsi v plánování, vzhledem ke zkušenostem, hlavní slovo nebo jsi také něco přenechal své ženě?

Ehm… 🙂 Už před žádostí o ruku jsem měl tak nějak jasnou představu, jak by to vše mohlo probíhat. Dokonce jsem zarezervoval i dva termíny na pronájem vybraného objektu. Naštěstí, jak se posléze ukázalo, jsme se současnou manželkou dokonale sehraní a shodli jsme se takřka na všem, jak to bude. Takže i tu rezervaci jsem potvrdil… 🙂 Domlouvali jsme se na každém detailu vzájemně, navíc jsme oba celkem „salámisti“, takže to nebylo nic složitého. Pravdou je, že přípravy a organizace byly spíš na mně, to je ale tak nějak daný. Tím rozhodně nechci říct, že mi žena nepomáhala, naopak měla velký podíl na celkovém výsledku.

Lišilo se nějak plánování vlastní svatby od plánování pro klienty?

Rozhodně. Už jen z toho titulu, že každý z pozvaných hostů (nebo alespoň tak jsem si to myslel) vnímá svatbu svatebního koordinátora jako ukázkovou. Snažil jsem se tomu nepodlehnout, přesto jsem ale tohle téma v hlavě měl. Nakonec jsem se od toho odprostil a snažili jsme se vše zařídit hlavně tak, aby se všichni (smozřejmě včetně nás dvou) zejména bavili, dobře se najedli a napili. Bylo to jiné, už jen to, že jsme si vše chystali a vybírali sami. U svatby pro naše klienty jsme přeci jen spíš poradci a snažíme se doporučit to nejlepší. Konečné rozhodnutí je pak na snoubeních, tady bylo všechno na nás samotných.

Využil jsi na svatbě své ověřené dodavatele nebo byli vybráni jiní?

Prakticky bez výjimky jsme na naší svatbu oslovili jen naše ověřené dodavatele, se kterýma spolupracujeme na ostatních svatbách. Bylo by i trošku hloupý, kdybysme našim klientům doporučovali někoho, za kým si nestojíme. Tady se mohli všichni přesvědčit, že to tak není. Ono za ty léta spolupráce jsou to i trošku kamarádi, když už to nebyli kamarádi před tím. Takže tady jsme měli jasno a jen jsme doufali, že všichni budou mít volný termín. 🙂

 

Nejdůležitějším a zároveň často nejkomplikovanějším bývá výběr svatebního místa. Jak jste to řešili vy?

Jak jsem zmínil, to už jsem měl naplánovaný před zásnubama. Je to kousek od našeho domova, já to místo znal už z dob dřívějších a tušil jsem, že tady by to šlo. Není to žádné klasické komerční svatební místo, takže za tím výsledkem bylo strašně moc práce. Nakonec se to ale povedlo a představy se naplnily takřka beze zbytku. To místo je za nás oba dokonalý. Navíc jsme měli poměrně náročné požadavky – vlastní catering (jak jídlo, tak pití), kapelu a DJ až do rána, a to venku, prostor na parkování pro desítky aut, hodně ubytovaných, přírodu okolo sebe, přijatelnou vzdálenost od Prahy a mnoho dalšího. Tady jsme našli všechno, takže Rabochův mlýn byla jasná volba a vřele doporučuji všem, kteří mají podobnou představu, jako jsme měli my.

  

Řekneš nám o výhodách mlýna víc?

Většinu jsem zmínil v předešlé otázce, je tam zkrátka vše, co jsme si přáli. Nikde nebyl prakticky žádný limit. O ceně pronájmu na celý víkend ani nemluvím, to je ve srovnání s ostatními podobnými místy skoro srandovní. Jen za ubytování pro naše hosty bysme zaplatili víc než za celý objekt na víkend. Je tam všechno – od kuchyně, zázemí pro catering, společenských místností, přes ubytovací kapacitu, rozlehlou a oplocenou zahradu, což ocení nejen rodiče malých dětí, až po přilehlou přírodu a soukromí, a to i přes velmi příznivou vzdálenost od Prahy.

Je něco, co bys na své svatbě udělal jinak?

Tak tuhle otázku jsme si kladli několikrát a pokaždý jsme se jednohlasně shodli, že rozhodně ne. Jasně, byly tam drobnosti, který neklaply na 100%, tak je to ale vždycky a stejně nebylo moc v našich silách, abysme je ovlivnili, takže ne … 🙂

Závěrem, co bys doporučil snoubencům, kteří plánují svatbu v roce 2021?

Zavolejte nebo napište… 🙂 Dělám si srandu, i když samozřejmě budeme rádi. Jinak doporučuju k přípravám přistupovat s klidnou hlavou a s úsměvem. Svatba je radost, ne stres! Nevím, jestli to mám prozradit, ale magický trojúhelník místo – termín – oddávající je naprostým základem veškerého plánování. To ale snoubencům rád vysvětlím osobně… 🙂

Fotogalerie z Jirkovy svatby