Svatební trendy 2021

h

22.12.2020

Rok 2020 byl překvapujícím pro všechny. Bezesporu tento rok patřil mezi nejnáročnější nejen proto, že mnoho nevěst muselo přeložit svou vysněnou svatbu na následující rok nebo svatba neproběhla přesně podle představ a snů.

V každém případě je nutné myslet pozitivně, a to platí i o svatbách. Dá se říci, že trendy z roku 2020 nás budou provázet i nadcházejícím roce. Nelehká doba koronaviru na to má bez pochyby velký vliv. Lidé si najednou více uvědomují pomíjivost okamžiků, své vrtkavé zdraví a zdraví svých blízkých. Svatby budou více procítěné a obecně si lidé budou vážit času stráveného v rodinném kruhu.

Abychom Vám pomohli ušetřit čas s přípravou, sepsali jsme pro Vás největší svatební trendy pro rok 2021:

MIKRO SVATBY

Svatby v roce 2020 byly zasaženy nejen co do počtu svateb, ale také co do počtu zúčastněných svatebčanů. Nejinak tomu bude i pro rok 2021, avšak v tomto případě to bude převážně ze svobodné vůle snoubenců. Svatby se stanou snáze intimnější záležitostí. Velké svatby nad 100 hostů budou spíše výjimečné, už jen z obavy o možné omezení počtu osob. Snoubenci si dobře rozmyslí, kdo z přátel je tím důležitým a rádi by ho viděli na své svatbě. Počty osob se na svatbách poměrně sníží. Bezpečnost a zdraví především. Dá se říci, že svatby maximálně o 10-20 lidech mohou mít jistotu, že se stoprocentně uskuteční, jelikož to byl nejstriktnější možný počet osob na svatbách i v roce 2020. Více o mikro svatbách jsme již psali v předešlém článku. 

ZERO WASTE SVATBY

Brát ohled na ekologii není pro mnohé trendem, ale přímo životním stylem. Svatby v roce 2021 budou nejen více eco-friendly, ale důraz bude kladen i na minimum vyprodukovaného odpadu. Neznamená to, že toho docílíte jedině s rychlou svatbou na místním úřadě. I větší svatbu třeba na statku můžeme nazvat jako zerowaste. Důležitým aspektem, na který je dobré nezapomínat, je hosty rovněž vzdělávat o jejich vlastním odpadu a informovat je, jak jej mohou minimalizovat a šetřit životní prostředí. Začátky jsou vždy o drobných krocích.Počkejte si na následující článek, kdy se zerowaste svatbami budeme podrobněji zabývat.

SVATBY V TÝDNU

Díky mnoha přerušeným svatbám v roce 2020 je nápor snoubenců na pronájem svatebních prostor ještě silnější než kdy dříve. Mnohým snoubencům nezbude nic jiného než sáhnout po variantě svatby v týdnu. Nebude to tudíž nic neobvyklého.Majitelé svatebních míst v takovém případě snoubence zaujmou hlavně sníženou cenou pronájmu, na což případní klienti uslyší. V některých případech se bude jednat o citelné slevy klidně až 60%.

 

ZASEDACÍ POŘÁDEK U OBŘADU

Tradiční klasický zasedací pořádek u obřadu? Zrcadlově postavené židličky s uličkou pro snoubence uprostřed. To je pasé s rokem 2021. Obřadní místo se začne zvýrazňovat neotřelým zasedacím pořádkem. Přirozeně více možností pro kreativitu nabízí venkovní obřad. Uspořádejte židličky do kruhu, půl kruhu, vytvořte klikatou uličku nebo židličky nerovnoměrně rozmístěte. Fantazii se meze nekladou.

BOHO STYL

Žádným překvapením není, že na trhu stále kraluje BOHO styl. Nevěsty jako víly, přirozené líčení, ležérní elegance, luční kvítí, světýlka, dominující květiny jako dekorace, krajky, dřevo a jiné přírodní materiály, jemné pastelové tóny apod. Prostě vše, co je inspirováno přírodou. Jistě není potřeba dále tento svatební styl představovat. Avšak nově mezi snoubenci získá oblibu obřad na boso jinak řečeno obřad, kdy jsou snoubenci oddáni bez bot. Nevěsty většinou doplní nožky o takzvané bosé sandálky, náramek okolo kotníku nebo o dočasnou tetovačku.

 

OUTFIT ŽENICHA – ležérní elegance

Elegantním černým oblekům pomalu odzvonilo a na scénu přicházejí ležérnější outfity. Ti, co se budou chtít držet při zemi, vyberou například šedý, hnědý, tmavě zelený nebo tmavě modrý oblek. Ti odvážnější zvolí kárované sako nebo vestičku v již výše zmíněných barvách. Ostudu si nevyslouží ani ženich pouze v košili doplněnou o kšandy. Ty mohou být i volně spuštěné z ramen podél nohavic. Popularituu pánů si udrží dřevění motýlci, manžetové knoflíčky a nemůžeme opominout barevné ponožky, jejichž přízeň mezi pány roste.

LOKÁLNÍ DODAVATELÉ

Mnoho podnikatelů se ke konci roku 2020 drží jen tak tak nad vodou, proto bude hrát velkou roli doporučování jednoho dodavatele druhému. Ani samotným novomanželům nebude zcela jedno, od koho si jakou službu zajistí. S lokálními dodavateli můžete předpokládat, že bude aktivnější komunikace, možnost doručení zboží přímo na místo svatby a tím ušetření času a peněz. Porozhlédněte se ve svém okolí po místním dodavateli, můžete být příjemně překvapeni kvalitou a příznivou cenou jejich služeb.

 

BAREVNÉ PRSTENY

Trh se svatebními prsteny nabízí hned několik variant, které si vydobývají své místo. Originálem v současné době jsou prsteny z betonu, titanu a dřeva. O dřevěných prstenech se říká, že díky nim máte blíže k přírodě a prsten s Vámi takzvaně žije. Všechny tyto materiály patří mezi levnější varianty než například prsteny ze zlata. I přesto si své prvenství na trhu udrží barevné zlato – bílé, žluté, růžové.

Stejně tak jako je trend ve svatebních šatech na míru, rozšiřuje se trend v snubních prstenech na míru. Prsteny začněte řešit dostatečně dlouhou dobu dopředu, jelikož doba dodání může být delší.

VELKOLEPÉ KYTICE

Minimalismus začíná provázet svatby, to ale nelze říci o svatebních kyticích. Ty budou přesným opakem – pompézní a pastelové. Důraz bude kladen na využití sezónních květin.

Favority zůstávají luční kytice s prvky sušených květin a obilím. Do pozadí se ubírá levandule. Pro romantické svatby budou neustále v žebříčku oblíbenosti vítězit pivoňky, ty jsou vhodné převážně pro jarní období. Nebojte se je případně nahradit pivoňkovou růží, která je dostupná po celý rok. Vypadá velmi podobně a v letních měsících ji seženete za přijatelnější cenu než pivoňku. Doplnit takovou romantickou velkolepou kytici je možné například eukalyptem, díky němuž kytice vytvoří přirozenější nepravidelný tvar. Nebojte se upoutat ve svatební kytici buď na barevnější květinu, anebo na zajímavý druh květiny. Nabízí se vám luční mák, bodlák, netřesk apod. Fantazii se meze nekladou. Buďte originální.

SVĚTLA, SVĚTLA A ZASE TA SVĚTLA

Pravdou je, že světla a květiny svatbám dominují. Není svatba, kde nenajdete alespoň jedno dekorační osvětlení například na svatební tabuli, ve fotokoutku, nad tanečním parketem, u venkovního posezení apod. Mezi trendy setrvávají skleněné láhve se světýlky, které vydrží svítit celou noc oproti klasickým svíčkám.Velkým hitem se nově stávají světýlka ve tvaru žárovek. Se světýlky v kombinaci s květinovým aranžmá nemůžete udělat chybu. Díky těmto a dalším možným osvětlením docílíte příjemné a intimnější atmosféry.

HOMEMADE DEKORACE

Tvorba homemade dekorací šetří svatební rozpočet, je eco-friendly,a ještě dává nevěstě pocit zadostiučinění, že pro svou svatbu něco vytvořila. Kolikrát se do tvorby zapojí i další dámy z rodiny. Většinou se jedná o tiskoviny (jmenovky, pozvánky), různé papírové dekorace (pompoms, koutnouty k obřadu, napichovátka, rámečky s texty, fotorekvizity aj.) nebo se dámy vrhnou společně na pečení. S ohledem na mnoho svateb, které jsou přeložené na rok 2021, můžeme očekávat v homemade dekoracích narůstající trend, jelikož tyto budoucí nevěsty mají více času na přípravu a tvorbu. Doporučujeme řídit se heslem – méně je někdy více a v jednoduchosti je krása.

FOOD AND DRINK TRUCKY

Food trucky už nejsou běžnou podívanou jen na festivalech a poutích, častěji je budeme vídat rovněž na svatbách. V popředí jako volba svatebního místa jsou stále statky a venkovská sídla, přičemž většinou na těchto místech není zajištěn catering. Nejjednodušší volbou se tudíž stávají food trucky tzv. kuchyně na kolečkách. V dnešní době jsou tyto vozy plně vybaveny a fungují nejen jako designový kousek na svatbách, ale také jako bufetové okénko například pro odpolední raut. Tyto trucky nabízejí klasické pokrmy a mimojiné také čerstvě připravované hamburgery, tortilly, hot dogy apod. Pro větší svatby jsou vhodné specializované trucky jako například:

  • Food truck – anglický styl školního autobusu, double decker nebo třeba VW „hippie“ dodávka
  • Coffe truck
  • Drink truck (koktail bar)
  • Icecream truck

CHILL OUT ZONE / RELAXAČNÍ KOUTEK

V dnešní uspěchané době není na škodu umět se občas zastavit a oddychnout si. Pokud dobře zkombinujete odpočinkové místo na svatbě s drobnými detaily jako jsou dekorační polštářky, deky a příjemné tlumené osvětlení, výsledek bude mít jistě u hostů úspěch. I na svatbě si hosté rádi odpočinou například po vydatném obědě, pánové vytráví u cigarety či doutníku a dámy si na chvíli vyzují vysoké podpatky. Populární je jak jinak než paletové sezení, sedací vaky nebo piknikové sezení na dekách s polštářky. Doplňte tyto odpočinkové koutky o příjemné osvětlení, květiny, knihy, lapače snů nebo macramé a nepochybíte.

Foto zdroj: Pinterest

Martina Lukášová, Akce Stylově