Svatební šaty snů a kde je hledat

h

3.11.2020

Nevěsta je okrasou každé svatby a všechny zraky směřují na ní. Proto není divu, že právě výběru šatů je věnováno mnoho pozornosti. Ať už dívka touží být vílou nebo princeznou, tak kde vlastně má ty správné šaty hledat? Možností je hned několik. My zmíníme čtyři nejčastější. Mezi ně patří zapůjčení šatů ze svatebního salonu, koupě z e-shopu, koupě z bazaru od jiné nevěsty a v neposlední řadě ušití šatů na míru od švadlenky.

Než se rozhodnete pro jednu ze zmíněných variant, je důležité mít jasno v pár věcech:

  • Představa o šatech (co nám sluší, co se nám líbí, co chceme)
  • Rozpočet (ten je zcela zásadní)
  • Datum svatby (důležitý údaj zejména pro svatební salony a švadlenky)
  • Místo svatby (alespoň představa o lokalitě, aby kombinace šatů a místa byla v rovnováze – u moře, zámek, les, statek, tematická svatba apod.)

V případě, kdy je možná zkouška šatů, doporučujeme Vám si s sebou vzít doprovod. Často s sebou nevěsty berou maminky, sourozence a kamarádky. Jak se říká, víc hlav, víc ví a zde to platí dvojnásob. Tak, jak nás vidí rodina, nás vidí i ostatní a jejich názor neberte na lehkou váhu. Určitě ale mějte na paměti, že to je Vaše svatba a konečné rozhodnutí je jen na Vás.

Budoucí ženichy nechte doma. Jedna ze svatebních pověr praví, že přináší smůlu, aby ženich viděl před svatbou nevěstu ve svatebních šatech. A také ho nechcete připravit o moment překvapení ve svatební den 😉

V případě, že už máte představu o svém svatebním outfitu, vezměte si s sebou na zkoušku doplňky. Většinou se jedná o botičky, šperky, džínové bundičky, bolerka, klobouky apod. Je dobré se vidět „nanečisto“, jelikož Vaše představa může vypadat v reálu úplně jinak, než jste si vysnila.

SVATEBNÍ SALON

Rozdíly mezi jednotlivými svatebními salony jsou obrovské. Nejlepší je, když si o nich dopředu zjistíte více informací na webových stránkách. I pro Vás je ušetřením času, pokud salon na svých stránkách prezentuje nabídku šatů a uvádí ceny půjčovného. Podle toho si můžete udělat obrázek, zda je tento salon vůbec vhodné navštívit. Pokud ano, objednejte se telefonicky na zkoušku šatů, jelikož většina salonů přijímá na zkoušky pouze předem objednané klientky. Je to hlavně z toho důvodu, aby se Vám mohli plně věnovat. Hodně často je zkouška pro nevěsty v salonu přímo zážitkem a stráví zde příjemně celé odpoledne J

Nezapomeňte si také dopředu zjistit, zda salon účtuje hodinovou taxu za své služby, ať nejste na konci zkoušky nemile překvapené. Zásadní informaci, kterou musíte vědět, než půjdete na zkoušku svatebních šatů, je datum svatby. Podle toho jsou Vám nabízeny modely ke zkoušce. Svatební salony si hlídají, aby Vám nenabídli šaty, které má zarezervované na stejný termín jiná nevěsta.

Cena zapůjčení svatebních šatů se odvíjí od mnoha faktorů: návrhář šatů, materiál šatů, způsob zdobení šatů, lokalita salonu apod. Vidíte správně, ano, i lokalita salonu hraje svou roli. Mnohdy naleznete stejné šaty ze salonu z velkoměsta za nižší cenu jinde v menším městě.

Doporučuji Vám alespoň jeden svatební salon navštívit, i když zapůjčení šatů nemáte v plánu. Pracují zde opravdoví profesionálové, kteří Vám pomohou vybrat správný styl svatebních šatů. Případně i Váš doprovod Vám bez okolků dokáže říci, jakým směrem byste se ve výběru šatů měli řídit. Velmi často se stává, že nevěsty jdou do salonu s nějakou představou o šatech a odcházejí s úplně jinou.

V mnoha salonech vycházejí vstříc nevěstám a rozšiřují svou nabídku. Na jednom místě naleznete velkou škálu závojů, botiček, šperků, podvazků apod. Ani pánové nemají ve svatebních salonech dveře zavřené. Dnešní salony se specializují také na mužské obleky, košile a doplňky jako kravaty, motýlky, obuv, kšandy, manžetové knoflíčky apod.

 

SVATEBNÍ ŠATY Z BAZARU

Tuto cestu si vybírají nevěsty z vícero důvodů. Buď už přesně ví, co chtějí, co jim sluší, mají nižší rozpočet na svatební šaty, hledají šaty narychlo anebo prostě svatební šaty pro ně nemají takový význam.

V dnešní době existuje spousta bazarových portálů, kde můžete najít na prodej svatební šaty. Stačí chvíli brouzdat po internetu. Tato varianta pořízení svatebních šatů je samozřejmě nejlevnější, ale zároveň také nejrizikovější. V tom lepším případě je možné domluvit se na schůzce s prodejcem a šaty si jednoduše vyzkoušet. V tom druhém se může stát, že koupíte tzv. zajíce v pytli. To hlavně v případě, když zkouška není možná. Musíte důvěřovat prodejci, že materiál je opravdu kvalitní, Vaše míry odpovídají mírám šatů, že šaty nejsou poškozené, špinavé a v neposlední řadě, že se nejedná o podvodný prodej. Buďte tedy ostražité. Pokud už nakupujete svatební šaty přes bazar, vybírejte si nejlépe prodejce, u kterého můžete zboží vidět osobně, anebo má kladné hodnocení od ostatních kupujících.

SVATEBNÍ ŠATY Z E-SHOPU

Pokud se rozhodnete pro nákup šatů z e-shopu, dejte si hlavně pozor na prodeje a předprodeje z Číny. Většina modelů z nabídky vypadá nádherně, ale realita je někdy úplně jiná. Často se jedná o nižší kvalitu materiálů a barva šatů může být až o několik odstínů jiná. Pozor také na míry šatů, konfekční číslování může být jiné, než známe z evropských trhů. Je dobré objednat šaty dostatečně dlouho dopředu, jelikož doba doručení může být delší.

Na trhu naleznete e-shopy, kde si vyberete svatební šaty z nabídky, pošlete požadované míry a za pár měsíců máte své vysněné šaty u sebe. Pro někoho je tato varianta zarážející, ale pokud nevěsta pošle své míry správně, málo kdy se stane, že šaty nepadnou. Pak je jen ale na nevěstě, zda je v šatech spokojená.

Náš TIP! Výprodeje svatebních šatů dělají i svatební salony. Většinou se jedná o starší kolekce, kdy jejich ceny začínají od 2tis. Tyto výprodeje se konají většinou mimo svatební sezónu, tedy v zimních měsících. Zjistěte si, zda právě salon ve Vašem okolí, tuto možnost nenabízí.

 

SVATEBNÍ ŠATY NA MÍRU

 Není už pravidlem, že nevěsty navštíví spoustu svatebních salonů, než skončí v rukách švadlenky. V poslední době se roztrhl pytel s nevěstami, které chtějí originální osobité šaty. Na to má vliv bezesporu srovnatelná cena zapůjčených šatů ze salonu s šaty ušitými na míru.

I přestože je trh se svatebními šaty obrovský a nevěsty mají na výběr z tisícovek svatebních modelů, přece jen se může stát, že si nevěsta v salonu, na e-shopu nebo v bazaru žádné šaty nevybere. Často je to z důvodu, že nevěsta má jasnou představu, kterou žádné šaty okolo nesplňují, případně chce šaty na míru kvůli své specifické konfekční velikosti (širší boky, velké poprsí, malá postava, velká postava apod.)

Hodně oblíbené jsou šaty s odepínacím prvkem, kdy vlastně získáváte hned dva modely. Většinou se jedná o sundavací rukávy, krajkové bolerko přes šaty nebo odepínací sukně.

Nutné zmínit, že šaty na míru si nemohou dovolit nevěsty s „last minute“ termínem. Každá švadlenka potřebuje minimálně 3 měsíce na ušití šatů, tudíž je dobré si najít švadlenku pro ušití svatebních šatů klidně i rok dopředu. Je dobré si vybrat švadlenku, která už má zkušenosti právě s šitím svatebních šatů. Některé švadlenky nabízejí nevěstám společné nákupy materiálů i doplňků.

Setkávám se s nevěstami, které si šaty nechali ušít, aniž by měli jedinou zkoušku. Princip je podobný jako u nákupu svatebních šatů přes e-shopy. Důvěra ve švadlenku je tedy hodně důležitá a komunikace je vždy aktivnější, kdy společně řešíte šaty v několika fázích příprav, zda jste spokojená či se mají udělat nějaké úpravy.

Níže máte shrnuty veškeré klady a zápory u jednotlivého pořízení šatů:

Přeji hodně štěstí při výběru svatebních šatů!

Martina Lukášová, Akce stylově

Foto zdroj: Kristýniny šaty