Svatební salon – pohled do zákulisí ráje svatebních šatů

h

6.12.2020

Jaké je to splnit si svůj sen a stát se majitelkou svatebního salonu? Jak probíhá zkouška šatů a co vše návštěva salonu obnáší? To vše a mnohem více jsme se dozvěděli o mladé a talentované slečně Kristýně, která si otevřela v nelehké době Coronaviru vlastní svatební salon a pojmenovala ho jednoduše – Kristýniny šaty. Přes všechny nástrahy této doby se snaží ještě lépe připravit na následující sezónu a nabídnout budoucím nevěstám spoustu novinek. Více v našem rozhovoru:

 

Hodně lidí si myslí, že pracovat ve svatebním odvětví je něco hezkého a lehkého. Vnímáte to také tak?

Já osobně to beru jako velkou zodpovědnost. Zapůjčení svatebních šatů je jednorázová věc a svatba je opravdu velmi důležitý moment pro většinu žen. Pokud bych se vdávala já a nevyšly by mi svatební šaty, nebyla bych příliš happy.

 

Je nutné se v tomto oboru rozvíjet, sledovat novinky, absolvovat školení apod.?

Určitě je nutné se rozvíjet, ať člověk dělá jakýkoliv obor. Novinky sleduju, co se šatů a věcí kolem svatební výbavy pro nevěstu týče. Ovšem vždycky jsem zastávala názor, že novinky jsou fajn, ale občas se nedají nosit nebo na ně nejsou naše nevěsty ještě připravené. Takže vždy dávám přednost šatům, o kterých vím, že jsou lichotivé a slečnám sluší.

 

Je těžké udržet tempo s konkurencí? V čem se lišíte od konkurence?

Nesnažím se konkurenci dohnat. Některé salony mají mnohem delší tradici než já. Ne vždycky je to ale výhodou. Naopak svůj věk (23 let) beru jako velkou výhodu, jelikož jsem ve věku na vdávání, tak mám, alespoň si myslím, vkusem a představami blíž k nevěstám.

Čím se určitě liším od konkurence, je přístup. Každou nevěstu si pamatuji, řeším s ní nejen šaty, ale i celou její výbavu. Chci být pro nevěsty jako kamarádka, která má přehled a ráda jim poradím a předám své zkušenosti. Konkurencí se příliš nezaobírám a nemám potřebu ji dohánět či s ní udržovat tempo. Jedu si spíše „to svoje“ a chci se lišit. Jiné a jedinečné věci mě vždycky bavily víc!

  

 

Plánujete nějaké novinky? Jak se připravujete na sezónu 2021?

Novinek máme spousty. Stále něco tvoříme, a to je věc, která mě opravdu baví.  Momentálně jsou u nás největší novinkou boty a kabelky na míru.

Pro následující sezónu nakupuji nové šaty a navrhuji vlastní svatební šaty. Do salonu jsme začaly pomalu ale jistě přidávat i šaty pro družičky. Šijeme šaty pro maminky a vymýšlíme i pár kousků popůlnočních šatů pro nevěsty na převlečení. Momentálně je pro mě důležité myslet i na šaty ve velikosti plus size.

 

Kdy se nejčastěji nevěsty začínají poohlížet po sv.šatech?

Některé nevěsty začínají v létě, a přitom svatbu mají až během dalšího léta. Některé chodí pár týdnů před svatbou. Ale nejvíce nevěst běžně chodí od začátku roku do května.

 

Na co se má nevěsta předem připravit? Má si s sebou něco nebo někoho vzít?

Ke mně do salonu není potřeba si nic vzít. Pouze pokud mají nevěsty například šperky, boty apod., které si chtějí k šatům vzít.

 

Co budoucí nevěsty nejčastěji hledají?

Asi nebude žádnou novinkou, když řeknu „boho styl“. Každá nevěsta si ale pod tímto pojmem představí něco jiného, takže to není úplně směrodatné.

 

Může přijít na zkoušku i nevěsta, která nemá vůbec žádnou představu o šatech?

Určitě, já osobně mám takové nevěsty moc ráda, jelikož zkoušíme více typů šatů a je to (dle mého názoru) pro nevěsty jednodušší, než když přijdou s příliš konkrétní představou svých šatů. Tyto nevěsty mají buď opravdu štěstí a seženou šaty v salonu, nebo se smíří s kompromisem, anebo si šaty nechávají šít dle jejich představy na míru.

 

Jak probíhá taková návštěva nevěsty u Vás v salonu?

Nevěsta s doprovodem dorazí k salonu, před kterým je parkoviště a není tedy problém zde zaparkovat. Když prší, skočím nevěstu s doprovodem vyzvednout s deštníky.

Před samotnou zkouškou začneme krátkým „rozhovorem“, kdy mi nevěsta sdělí její představu, datum svatby, styl svatby, v čem se cítí dobře a co se ji líbí/nelíbí. Pak se vrhneme na výběr šatů. Po výběru zvu nevěstu do plně vybavené koupelny, kde má prostor se osvěžit sprchou, upravit se, učesat, navonět…cokoliv nevěsta potřebuje. Během této doby připravuji pro návštěvu občerstvení a snažím se spřátelit s doprovodem nevěsty.

Nevěsta se převlékne do saténového župánku a bačkůrek a poté přichází prostor pro zkoušení svatebních šatů. Při zkoušení vybíráme závoje, doplňky do vlasů, odstín košile pro pány, boty pro nevěstu atd. Věcí, které je potřeba během zkoušky zvládnout, je opravdu hodně.

 

 

Co všechno je možné koupit nebo zapůjčit u Vás v salonu?

Salon je orientovaný opravdu hodně na nevěsty. Troufám si říct, že u nás nevěsta pro svoji výbavu nyní sežene opravdu všechno. Zároveň se snažíme pomoci sehnat i oblečení pro pomocnice nevěsty – maminky, svědkyně, družičky.

Nabídka pro nevěsty – svatební šaty, spodničky, závoje, doplňky do vlasů, šperky, podvazky, boty na míru, popůlnoční šaty, kožíšky pro nevěsty.

Nabídka pro maminky/družičky – šaty, boty a kabelky na míru.

Nabídka pro pány – motýlky, košile.

Nevěstám také ráda doporučím některé ze svatebních služeb/dodavatelů, které mám já sama odzkoušené a můžu se za ně zaručit.

Co byste vzkázala nevěstám, které plánují návštěvu sv.salonu?

Dorazte v dobrém rozpoložení, buďte upravená a spokojená sama se sebou. Ať je Vám prostě a jednoduše dobře. Na zkoušku pozvěte ty, které máte ráda, a ne jen aby s Vámi někdo šel. Do salonu běžně chodí i nevěsty bez doprovodu, jelikož ony samy ví nejlépe, v čem se chtějí vdávat. Nic není špatně, vše je jen na Vás. Zároveň se nebojte mluvit otevřeně o tom, co se Vám líbí a co ne. Nebojte se nám sdělit svoje pocity nebo se i rozplakat, když to tak cítíte. K naši práci to patří a konec konců mi často pláčeme dojetím také.


Salon Kristýniny šaty můžete navštívit v Praze-Horních Počernicích. Salon je sám o sobě na zapadlém místě, že si ho skoro ani nevšimnete, ale na sociálních sítích si ho všimnete hned. Jako u jednoho z mála salonů nabízí slečna Kristýna pohled do zákulisí své práce, co vše obnáší zkouška s nevěstou, jaké novinky připravuje…týden co týden můžete sledovat její práci. Nejde tedy jinak než tento salon navštívit, pokud se chystáte na svůj velký den a hledáte vhodné svatební šaty.

Já sama jsem navštívila pár svatebních salonů – pražské i mimopražské, s placeným i neplaceným vstupem, malé i velké salony a tento jako jediný ve mně zanechal nejpříjemnější zážitek.

Náš tip!

Jak se připravit na návštěvu svatebního salonu?

  • Porozhlédněte se, jaké jsou na trhu střihy a co se Vám líbí, ať máte alespoň trochu představu.
  • Rozmyslete konečné datum svatby. Svatební salony Vám nenabídnou ke zkoušce šaty, které má zarezervované jiná nevěsta a případně si své vybrané šaty můžete hned zarezervovat.
  • Promyslete si finanční rozpočet na svatební šaty a doplňky, ať pak nejste zaskočené.
  • Zvažte, zda si s sebou vezmete doprovod či ne. Může být přínosem a poradit Vám ve výběru svatebních šatů anebo naopak Vás od Vaší představy odradí.
  • Nepřežeňte to s líčením. Předejdete faux pas s ušpiněnímšatů.
  • Neholte si nohy těsně před návštěvou salonu. Opět předejdete faux pas s ušpiněním šatů.
  • Nebojte se s sebou vzít deodorant. Zkouška některé nevěsty stresuje a více se potí.
  • Pokud máte už vymyšlené nějaké svatební doplňky ke svatebním šatům vezměte je s sebou.
  • Nabijte si telefon, vezměte si fotoaparát, ať se můžete v šatech vyfotit. Vždy je dobré se doma na Váš top výběr šatů s odstupem času podívat.
  • Nalaďte se dobrou náladou a nasaďte úsměv. Ať den zkoušky svatebních šatů je pro Vás i příjemným zážitkem.

 

Martina Lukášová, Akce Stylově