Svatba ve stylu zero waste – část 1.

h

31.1.2021

Každá svatba s sebou přináší přebytečný odpad. Toho jsme si vědomi většinou až po svatbě při závěrečném úklidu, kolik jsme toho vyprodukovali, kolik věcí bylo zbytečných apod. V dnešní době lidem není lhostejný dopad na životní prostředí a mnoho z nich například začíná s tříděním odpadu. Je to dobrý začátek ke zlepšení celosvětové ekologie. I jeden člověk může být slyšet v davu, jak se říká.

Pokud svou svatbu začínáte plánovat a není vám jedno, jaký vliv bude mít na životní prostředí, je tento styl svatby pro vás jako stvořený. Čím více se celosvětově řeší otázka ochrany životního prostředí a dopadů na ekologii, tím více se začali lidé věnovat těmto otázkám i při svatebním veselí. Jde vůbec uspořádat eco-friendly svatbu s minimem odpadu? A pokud ano, je to složité?

Jednoduše řečeno, zero waste svatba je typická pro svou šetrnost k životnímu prostředí a svou udržitelností. Zorganizování jakékoliv svatby vyžaduje delší přípravu, tudíž ani při zařizování zerowaste svatby se podobnému plánování nevyhnete. Nelze říci, že příprava takové svatby je komplikovanější, spíše jí můžeme nazvat promyšlenější od začátku do konce, jelikož přemýšlíme i o odpadu, úklidu, nadbytku jídla a přebytku dekorací. Lidé se tedy snaží být více kreativní než u klasické svatby. V některých ohledech může být zero waste svatba levnější variantou, jestliže plánujete svatbu v minimalistickém měřítku.

Velmi důležitým aspektem, na který je dobré nezapomínat, je hosty rovněž vzdělávat o jejich vlastním odpadu a informovat je, jak jej mohou minimalizovat a šetřit tím životní prostředí. Začátky jsou vždy o drobných krocích. Věřte, že vaši nejbližší přátelé a rodina si vaše rady pro ekologičtější život rádi vyslechnou.

Pokud se pro tento styl svatby rozhodnete, může se vám zdát, že jsou přípravy na první pohled náročnější. Ty rozhodně nepodceňte a zjistěte si co nejvíce o zero waste. Uvidíte, že Vás příprava nakonec začne bavit. Hodně Vám svou radou nebo doporučením mohou pomoci místní dodavatelé.

NAŠE TIPY:

  • Vymyslete si téma/styl svatby, aby byl vhodný pro zero waste. Nejvíce se hodí styl minimalistický, rustikální nebo boho styl.
  • Sepište si, co vše je nutné na svatbu zajistit a přemýšlejte o možnostech zerowaste.
  • Napište si několik svých zero waste cílů, které chcete splnit. Čím více budete svatbu plánovat, tím více se od svých cílů můžete odklonit a to nechcete.
  • Vyberte pro oznámení recyklovatelný papír nebo ještě lépe, zvolte elektronickou pozvánku do e-mailu.
  • Buďte originální, co říkáte na audio nebo video? Namluvte nebo natočte své svatební oznámení.
  • V dnešní době je trendem založit si svatební stránky, kde s hosty komunikujete a předáváte jim informace o svatbě.
  • Zredukujte počet hostů na ty nejbližší. Tento typ svatby by se stal finančně i organizačně náročnějším pro větší svatbu.

 

Zdroj fotografií: https://www.atelier-aimer.fr/en/

Martina Lukášová, Akce Stylově