Snubní prsteny – bílé nebo žluté zlato?

h

2.4.2021

Snubní prsteny jsou důležitou součástí svatebního obřadu. Bez nich si lze jen stěží představit tak výjimečný den. Nejčastěji je můžete pořídit z bílého nebo žlutého zlata. Pojďme se na tyhle materiály podívat blíž a specifikovat si jejich vlastnosti, výhody a nevýhody.
Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější snubní prsteny patří ty ze zlata. I to ale můžete najít v mnoha variantách. Existuje totiž zlato bílé, žluté i kombinované (případně růžové, a podobně). Jeho popularita není náhodná – zlato má mnoho skvělých vlastností. Snadno se leští, brousí, pískuje. Dobře se provádí rytí i fasování drahokamů do šperku. Jak si ale vybrat mezi zásnubními prsteny i snubními a zvolit si ideální barvu zlata?

Snubní prsteny ze žlutého zlata

Žluté zlato je už klasikou, kterou nosily naše babičky, babičky jejich babiček a jejich babičky nejspíš taky. Zkrátka, žluté zlato se používá po staletí k výrobě šperků, platidel nebo dekoračních prvků. Nejčastěji se na prsteny používá zlato 14 nebo 18 karátové.

Mezi jeho výhody patří snadná údržba. Zlaté snubní prsteny vám většinou nezčernají. Vyznačují se vysokým leskem a jsou samy o sobě výrazným prvkem. Navíc zlato nevyvolává nepříjemné alergie, alespoň tedy ve většině případů. Oproti bílému zlatu se ale snadněji poškrábe. Také vyžaduje častější údržbu.

Snubní prsteny z bílého zlata

Bílé zlato je v posledních letech velmi populární. Je decentnější než žluté zlato, zároveň od žlutého zlata přebírá celou řadu vlastností. Bílé zlato je sloučeninou zlata ryzího a dalšího kovu, většinou niklu nebo palladia. Prsteny z bílého zlata jsou jemné, elegantní a čisté.

Stejně jako žluté zlato je hypoalergenní. V případě potřeby je velmi snadné prsteny z bílého zlata opravit či změnit jejich velikost. V posledních letech je velkým módním trendem, proto najdete z bílého zlata i velké množství variant prstenů.

Nemůžete si vybrat? Zvolte kombinaci

Pokud stále tápete a nemůžete se přiklonit ani k jedné variantě, můžete zvolit kombinaci bílého a žlutého zlata. Zajímavý prvek ve šperku tak může tvořit třeba zlatý pruh uprostřed prstenu, případně jiný tvar zasazen do šperku, který jej celkově ozvláštní.

TIP: Prsteny ze žlutého nebo bílého zlata si můžete vybrat třeba na e-shopu SAVICKI.

Myslete i na kombinace s jinými šperky

Pokud máte rádi žluté zlato a většina dalších šperků, které běžně nosíte, jsou rovněž ze žlutého zlata, máte výběr materiálu snubních prstenů jasnější. Nosíte-li spíše stříbrné šperky, pak jako celek vypadá lépe, doplníte-li jej prsteny z bílého zlata