Slavobrána – význam a trendy

h

23.8.2021

Všechny ji na své svatbě chceme mít, ale jaký má vlastně význam? Proč ji tolik chceme a kde přesně má být umístěná? To jsou hlavní otázky, na které většina z nás nezná odpověď. Pojďme to změnit.

KDE SE SLAVOBRÁNY VZALY?
Slavobrány slouží od nepaměti k naší historii. Dříve než na svatbách se však využívaly pro přivítání významných osob a delegací, které přijížděli do měst. Čím honosnější slavobrána s čestnou stráží byla připravena, tím více se předpokládalo, že obchodní jednání budou úspěšná.

TRVAJÍCÍ TRADICE?
Pokud se zeptáte vašich babiček, určitě od nich zjistíte, že se dříve slavobrána umísťovala také před vstupní dveře domu nevěsty, kde si ženich svou vyvolenou přebíral od jejího otce. V tomto případě plnila slavobrána mimo jiné funkci informační, aby okolní obyvatelé věděli, že je v tomto domě svatba a mohou přicházet gratulovat a nosit dary. Tento lidový zvyk se dodnes dodržuje na vesnicích a pojí se s vykoupením nevěsty nebo ženicha.

Slavobrána se stala součástí svatebních tradic, kdy novomanželé slavobránou měli společně projít. Symbolizovalo to rozloučení se svobodou a vstup do nové etapy života.

V takovém případě se slavobrána umísťovala na začátek svatební uličky, aby byla tradice dodržena. S postupem času se začala slavobrána pomalu přesouvat blíž a blíž k obřadnímu místu, takže nakonec budoucí novomanželé stáli ve slavobráně. Posledním trendem je slavobrána až za oddávajícím jako takové svatební pozadí. Tyto změny mají význam čistě estetický a je jasné, že už není dodržena tradice. Z toho důvodu je možné, že se při takovém umístění slavobrány nesetkáte s pochopením u starších generací, které ctí tradice.

TVARY A VÝZDOBA
Svatební slavobránou se rozumí krásně nazdobená brána, která má v dnešní době mnoho variant. Dříve se běžně mluvilo o svatebním oblouku, ale jelikož se postupem času jeho design měnil, mluví se o něm už jen jako o slavobráně. Nejčastěji jsou viděny slavobrány dřevěné nebo kovové všech možných tvarů a dekorací.

Velmi oblíbené designy slavobrán:
Hranatá

Kulatá
Trojúhelník
Hexagon
Otevřené dveře

Velmi oblíbené styly výzdoby slavobrán:
Květiny, pampová tráva, …
Látky – netkaná textýlie, voály, šifony, macramé, pentličky, stuhy, …
Závěsné vázičky – žárovky, baňky, ampulky, lucerničky, klícky, …
Papírové dekorace – lampionky, origami, pom pomy, girlandy, …
Balónky
Světýlka
Lapače snů a jiné drobné dekorace

  

Nezapomínejte také na výzdobu obřadního stolku, který můžete oživit svícny, lucernami, květinami nebo čímkoliv jiným ve stejném duchu svatby. Zaměřte se také na dekorace umístěné u nohou slavobrány a hned uvidíte, jak celkový design obřadního místa oživíte.

Plánujete slavobránu a jakou? Dejte nám vědět.

Martina Lukášová, Akce Stylově

Foto zdroj: www.beremese.cz, http://www.onefabday.com