Rozhovor s Markétou z Lesopis.cz

h

9.3.2021

Hledali jsme pro vás mezi dodavateli ty, kteří dělají něco netradičního a zajímavého. Něco, co není typické pro každou svatbu.Většinou se jedná o ruční výrobky, která jsou náročnější, ale o to víc dělaná s láskou. Oslovili jsme jednoho z profesionálů v krasopisu a psaní textů na netradiční materiály. Ani byste nevěřili, kolik parády to udělá a na co vše je možné psát.

Mladá sympatická slečna Markéta založila stránky Lesopis.cz. Čím přesně se zabývá? Co to všechno obnáší a jak se k této práci dostala? To jsou otázky, na které nám odpověděla:

Markéto, jak dlouho se této práci věnujete a jak jste se k ní dostala?

Před třemi lety mi moje sestra přinesla písanku, bílou fixu a prkýnka. Poprosila mě, abych jí na svatbu nadepsala cedulky a směrovky. Člověk by si řekl, taková blbost…ale mělo to velký úspěch, a tak začal Lesopis.

Jak velká konkurence je v tomto oboru?

Mnoho lidí, kteří by ručně psali na netradiční materiály, není. A myslím, že jako jediná se v tom zaměřuji i na vzdělávání.

Co Vás více naplňuje obecně krasopis nebo tvorba na netradiční materiály?

Určitě práce s netradičními materiály. Psát na papír mě až tak nebaví a vlastně na něj už skoro nepíšu. Jen občas pro trénink nebo když si připravuji nějaké návrhy.

Na jaké netradiční materiály píšete texty?

Začalo to dřevem, a to je moje největší srdcovka. Loňskému roku ale vévodilo plexisklo a také kachličky. Dále píšu na polodrahokamy, acháty, porcelán, sklo či ruční papír.

Pro jakou příležitost chtějí klienti nejčastěji využít vašich služeb?

Nejsilnější částí roku je samozřejmě svatební sezóna, kdy mě čekají stovky jmenovek a také různé uvítací cedule, zasedací pořádky, bedýnky či ramínka pro nevěstu a ženicha.

Chodí klienti i s netradičním přáním? Např. vybírají jiný materiál, než nabízíte?

Občas přijde něco zajímavého, a to mám ráda. Když si třeba klientka přiveze staré okno, abych na něj napsala harmonogram 😊 Díky takovým přáním není ta práce jednotvárná.

Jaký materiál je mezi vašimi klienty nejoblíbenější?

Takový můj malý hit jsou kachlíky. To si skočíte do stavebnin, objednáte koupelnovou mozaiku, kachlíky sundáte z mřížky, obrousíte …. a to jsou potom jmenovky!

Hledáte a rozšiřujete nabídku netradičních materiálů? Kde berete inspiraci pro materiály? Většina vašich materiálů je velmi zajímavá.

Ty první roky byly taková honba za nejrůznějšími materiály a vymýšlení samých novinek. Teď už mám nabídku ustálenou a maximálně vymyslím něco zajímavého na focení editorialu. Svou práci už posouvám dalšími směry.

Jaký materiál na psaní máte nejraději a proč?

Myslím, že Lesopis to říká sám za sebe. Miluju dřevo, tu jeho kresbu a vůni.

Proč jste se rozhodla dělat kurzy krasopisu? Není to poodhalení Vašeho tajemství?

Jsem dost ukecaná, takže když mi někdo napíše o radu, ochotně mu všechno vyklopím. Ono není až tak těžké najít si materiály a postupy, ale kdo psaní na různé materiály zkusí, zjistí, že to není lehké a chce to hodně cviku. Chráním si třeba své dodavatele, ale jinak ráda věci s lidmi sdílím. Na mém webu najdete i nafocené postupy s tipy na konkrétní pomůcky. Navíc mám už zkušenosti s vedením sportovních kurzů, takže se mi opět vše krásně schází.

Pro koho je takový kurz vhodný?

Pro kohokoliv, kdo má trochu trpělivosti. Chodí mi i mladé holčiny kolem 12 let – ty mají výhodu, protože umí ze školy dobře psací písmo, ze kterého krasopis vychází. Čím jsme starší, tím víc ho zapomínáme.

Co je potřeba si vzít s sebou na kurz?

Vůbec nic, vše dostanou účastníci v ceně kurzu a také si vše odnesou domů.

Spolupracujete úzce se sestrou, která se věnuje floristice. Podnikat jste začaly spolu a navzájem se podporujete?

Ke svatbám jsem se dostala už dříve právě díky ní. Když se sestře narodilo miminko, začala jsem jí pomáhat s floristikou. Jsme nejlepší kamarádky, nedáme bez sebe ani ránu a společná práce je pro nás prostě sen. Kdysi jsme dokonce snily o svatebním salónu, a tak se nám to tak trochu i splnilo. Všechno se nám tak hezky prolíná a máme spolu velké plány.

Jak vypadá příprava krasopisu na netradiční materiál? Který materiál je nejnáročnější?

Přípravu si dělám už přímo na materiály. Na dřevo i plexisklo se dá krásně psát bílou tužkou, kterou si rozvrhnu a předkreslím návrh. Ale třeba jmenovky už píšu rovnou bez přípravy. Nejhorší je to s neopracovanými polodrahokamy, pero se o ně hrozně zasekává. I na ruční papír se musí psát velmi opatrně a není to snadné.

Vše je ruční práce? Není to příliš namáhavé?

Tisk vůbec nepoužívám, vše píšu jen ručně. Když se nedaří, tak i několikrát, až mám někdy pocit, že mi upadne ruka. Takže pracné a namáhavé to je, ale dokážu si představit určitě mnohem náročnější zaměstnání.

V čem je lepší například jmenovka od vás než vytisknutá v tiskárně?

Já říkám, že to má duši…a přesvědčují mě o tom i klienti. Když na dřevo nalepíte řezanou fólii, nebude to nikdy vypadat přirozeně. Dřív jsem měla tendenci se omlouvat za nerovnosti materiálu nebo nedokonalý text, ale všichni mě vždy ujišťovali, že v tom je právě to kouzlo.

Jsou texty nějak ošetřeny, aby je například nesmyl déšť?

Používám akrylové popisovače i inkousty a ty jsou voděodolné, takže není potřeba je dále ošetřovat. Ta první dřevěná paleta, kterou jsem popisovala sestře na svatbu, stojí dodnes venku na zahradě a vypadá pořád stejně.

Jakou největší nebo nejmenší věc jste popisovala?

Popisovala jsem velkoformátovou tabuli v jednom pražském baru, a to mě tedy moc nebavilo. To mám raději drobné jmenovky.

Jde se i v krasopisu zdokonalovat?

Jak se říká, trénink dělá mistra. Krasopis je o svalové paměti, takže když tah zopakujete stokrát, budete ho už celkem umět. Trénovat je tedy nutné, hlavně ze začátku, i kdyby to mělo být jen pár minut denně.

Hledáte nové typy a styly písem?

Není to vyloženě o hledání. Mám nějaký svůj rukopis, který se samozřejmě postupem času proměňuje. Nechci se ani učit konkrétní fonty písma, to už by pak moje práce nebyla originál.

Pro krasopis nabízíte více druhů barev a typů písem na výběr?

Pro tvorbu používám svůj „rukopis“. Někdy je potřeba rustikálnější, jindy elegantnější styl, někdy ladíme třeba uvítací ceduli s oznámením, ale vyloženě konkrétní typy fontů nenabízím.

Máte i svůj e-shop?

Nad e-shopem jsem dlouho uvažovala, ale nakonec jsem si ho nepořídila. Dnes od něj lidé očekávají téměř okamžité odeslání zboží, cožu výroby na zakázku nejde. Na mém webu, ale najdete kompletní katalog i s cenami, aby si kdokoliv mohl prohlédnout mou tvorbu a promyslet objednávku.

Co je Váš profesní sen do budoucna?

Mám sen, ve kterém se splní moje osobní i profesní sny. Vždycky jsem si přála mít svou chaloupku, takovou oázu klidu někde u lesa. A tak na severu Čech, v mém rodném Máchově kraji, budu stavět roubenku, u které sestra plánuje květinové pole. Chceme tam spolu pořádat zážitkové kurzy.

Připravujete nějakou novinku pro letošní rok?

Novinka mi dorazila právě v tuto chvíli z tiskárny. Bloky pro trénink krasopisu a písanka pro malý brushpen (písanka pro velký brushpen je v prodeji už od prosince). Bohužel to největší překvapení a radost měla být v létě stavba roubenky, ale díky úřadům budu muset čekat až na příští rok…to jsem trochu obrečela.

Co byste vzkázala lidem, kteří váhají o využití takových služeb jako nabízíte právě Vy?

Aby se nebáli mi napsat a na cokoliv se zeptat. Moc ráda jim poradím a můžeme spolu vymyslet krásné věci. Když mi pak totiž klienti píšou, že jim dorazil balík a jsou z toho naměkko, tak je to prostě boží…

Fotografie použity s laskavým svolením Markéty z Lesopisu

Martina Lukášová, Akce Stylově