Rozhovor s fotografem

h

18.11.2019

Výběr fotografa bývá jedním z nejdůležitějších při plánování svatby. Mnoho nevěst si pohrává i s myšlenkou žádného fotografa na svatbu neobjednávat. Na co si ale dát pozor, jak vyřešit fotokoutek nebo kdy vůbec začít fotografa hledat? Co by Vám doporučil profesionál Jakub Štěpán, který ročně nafotí několik desítek svateb? Zeptali jsme se ho za Vás…

Kdy začít s výběrem fotografa?

Na to je jednoduchá odpověď. Co nejdřív. Žádaní fotografové mívají spoustu termínů obsazených dlouho dopředu. Chcete-li mít možnost vybrat si toho pro vás nejlepšího a nespokojit se s tím, který zbyl, je dobré řešit to aspoň půl roku dopředu a nejlépe ještě dříve. Až se jednou budu ženit já, začnu fotografa shánět hned po stanovení termínu svatby.

Podle čeho mám vybírat?

V první řadě se musí líbit fotografova práce. Projděte si portfolia na webových stránkách a najděte fotografa, jehož styl pasuje k tomu vašemu. Pro někoho může být rozhodující i finanční náročnost nebo doplňkové služby jako tisk fotografií, fotokoutek apod. Tolik bych naopak neřešil, odkud fotograf je. Svatební fotografové bývají mobilní a často jezdí po celé republice i do zahraničí.

Na co si mám dát pozor?

Doporučuji koukat nejen na hezké fotky, ale i na způsob komunikace a na reference od dřívějších klientů. Na svatbě potřebujete lidi, na které se dá spolehnout – přijdou včas a zvládnou i krizové situace (například mají záložní techniku).

Mám dát na doporučení od kamarádky?

Doporučení od přátel určitě berte v potaz, ale zároveň myslete na to, že u svateb má obvykle každý zkušenost jen s jediným fotografem a nemá šanci porovnat jeho práci s dalšími.

Kamarádka fotí děti, tak nám svatbu může nafotit. Vždyť je to to samé, ne?

Svatební focení je širší disciplína, než je focení dětí. Věřím, že na výsledku uvidíte velký rozdíl, pokud se o něj postará profík, který má se svatbami větší zkušenosti a může se jim věnovat naplno. Opravdu často slýchávám, jak lidé zpětně litují, že si na svatbu nepozvali profesionála. Bohužel zopakovat už to nelze.

Nechci na svatbě cizího člověka.

Před každou svatbou se snažím s klienty osobně sejít a vzájemně se poznat. O všem si popovídáme osobně, a protože fotím samé skvělé lidi, s mnohými se vídáme jako přátelé i po svatbě.

Stačí nám nafotit jen obřad, už i tak máme dost napjatý rozpočet.

Tohle je varianta, kterou nefotím tak rád. Je to ten případ, kdy máte na svatbě spíše cizího člověka, protože obvykle nemáme moc šancí se před tím poznat. Navíc to bývá v té světelně nejhorší části dne – kolem poledne. Nejlepší fotky vznikají spíše před západem slunce. Když už, tak bych doporučil v rámci ušetření prostředků uspořádat krátkou svatbu v podvečerních hodinách – takové bývají naopak boží a originální! Jen si představte ten obřad na louce ve svitu zapadajícího slunce.

Fotograf nebo kameraman?

Fotograf je základ, ale chcete-li mít ze svatby ještě hlubší vzpomínku, nezapomeňte pozvat ani kameramana. Spousta fotografů včetně mě se živí zároveň i jako tvůrci videa; má to k sobě blízko a jednou činností si odpočinou od té druhé. Ale nikdy po nás nechtějte, abychom zvládli fotit i natáčet zároveň, k tomu jsou třeba dva. Rádi vám ale pomůžeme toho druhého správného najít.

Fotokoutek s fotografem vs fotobudka.

Nemohu mluvit za všechny fotografy, ale za mě vítězí varianta fotokoutku s rekvizitami, který si hosté obsluhují sami (focení mobilem, polaroid apod.) a v určité předem domluvené časy je u něj přítomen fotograf.

V současné době je čím dál víc populárnější předsvatební focení. K čemu je dobré? A jak se liší od klasického párového focení?

Super věc! Moc rád předsvatební focení kombinuji s předsvatební schůzkou. Nejen že se poznáme, ale zároveň i zjistíte, že focení není tak bolestivé, jak znáte z vyprávění od kamarádů a že si ho vlastně můžete i užít. A ještě máte aktuální fotky na svatební oznámení.

V mém podání je to vlastně to samé, co běžné párové focení, akorát ho ke svatbám nabízím levněji. A pro vás, kteří čtete tento rozhovor, mám speciální nabídku. Stačí mi při rezervaci vašeho svatebního termínu sdělit, že mě znáte z tohoto rozhovoru a máte předsvatební focení ke svatbě úplně zdarma (…nebo za kafe) :-).

Mám s fotografem počítat ke stolu?

Obvykle se to tak dělá a je to milé. Nejčastěji bývá fotograf na konci stolu, aby měl dobrý přehled, mohl se snadno zvednout k focení a nikoho tím nerušil.

Jaká je standardní dodací lhůta hotových fotografií?

Vím, že se na fotografie těšíte, proto se snažím dodat je co nejdříve a jsou pro mě mezi ostatními zakázkami prioritou. Pokud to okolnosti dovolí, pošlu malou ochutnávku už den nebo dva po svatbě a zbytek do dvou týdnů. U každého fotografa je to ale jiné a doporučuji se o tom před focením informovat.

Chtěli byste také takové fotografie? Kontaktujte Jakuba 😉