Originální svíčky na míru – rozhovor

h

9.5.2022

Dodají šmrnc Vaší svatbě. S jakýmkoliv motivem. S jakýmkoliv textem. Hosté budou mile překvapeni, s jakými detaily jste si dali záležet. Řeč není o ničem jiném než o svíčkách. A co na nich může být tak zajímavého? Odpovíme za Vás – všechno. Nepředstavujte si čajovou svíčku ve skleněném svícínku, to je přece jen ohraná klasika. Co říkáte na svíčky s vlastním motivem a textem na přání? Stejným jako máte třeba na svatebním oznámení? Je to možné? Na to jsme se zeptali paní Kristýny, která už několik let takové svíčky nabízí a dá se říci, že se s nimi v posledních letech doslova roztrhl pytel.

Jak dlouho se věnujete výrobě těchto zajímavých svíček? Co Vás k tomu přivedlo?

Výrobě svíček se věnuji od roku 2016. V té době jsem očekávala narození naší dcery Isabelly. Bála jsem se představy, že najednou budu hospodařit jen s omezeným rozpočtem. Chtěla jsem být finančně soběstačná i na mateřské, a tak jsem ve volné chvíli zasedla k počítači a snažila se přijít na to, co by mě bavilo dělat. Nápadů bylo více. Pamatuji si, že jsem chtěla aplikovat motivy/nápisy na trička. Na aplikaci motivů na svíčky jsem narazila úplně náhodou na webu. Tenkrát jsem ale neobjevila žádný obchod, který by prodával něco podobného a když už, tak byla využívaná jiná technika, která nenabízela takové možnosti jako ta, kterou využívám já. Nejspíš jsem objevila díru na trhu 🙂 V dnešní době přijít na něco opravdu ORIGINÁLNÍHO je těžké.

Co vše je nutné, abyste měla k dispozici od zákazníka k výrobě svíčky?

Hlavně jeho představu. Pokud se budeme bavit přímo o svatebních svíčkách, vždy je pro mě důležité vědět, do jakého stylu svatba bude a barvy, do kterých bude laděna. Hodně mi napoví i svatební oznámení. Rok od roku je to pro mě snazší. Mám na FB skupince už spousty realizovaných zakázek, kdy většina nevěst vybere z toho, co už jsem aplikovala nebo nevěsty rovnou pošlou motiv, který se jim na svatbě objeví. Snažím se tomu pak maximálně přiblížit a splnit jejich požadavky.

Jak dlouho trvá výroba zakázky? Kdy je nejlepší objednat zakázku na svatbu?

Samotná výroba zakázky mi nezabere příliš času. Horší už je to s časem samotným. Opět jsem se vrátila po mateřské do zaměstnání. Sice jen na zkrácený úvazek, ale i tak už toho volného času není tolik, proto doporučuji objednávat s předstihem klidně 2-3 měsíce. Pak se nemůže stát, že by zakázka nebyla včas nebo abych objednávku už nestihla zrealizovat.

Jaký motiv je nejčastější?

Rozhodně vede květinový motiv. Nejčastěji květinové věnečky.

Je něco, co prostě nejde zvládnout zrealizovat?

Párkrát se mi stalo, že mi nevěsty zaslaly motiv, který mají na oznámení a chtěly přesně takový. Bohužel ono to není tak jednoduché. Všechny motivy, které využívám, mám zakoupené s licencí kvůli autorským právům. Pokud ten motiv najdu a je drahý a vím, že bych ho pro jinou příležitost nevyužila, musíme jít do nějakého kompromisu. Musíme najít něco jiného/podobného.

Co když nevíme, jaký motiv chceme? Nabízíte i nějaké své vzory na výběr?

Ano, mám za ty roky už na výběr poměrně dost motivů. Jsem ráda, když mi nevěsta alespoň řekne, do jaké barvy si motiv představuje a jestli může být květinový či jiný. Já pak udělám 2-3 návrhy a většinou s jedním z nich uspěji. :o)

Kolik svíčka na přání stojí?

Malé svíčky, které jsou vhodné právě jako dárek pro svatební hosty, jsou za 50 Kč. Nabízím také střední za 100 Kč a velké svíčky vhodné např. pro rodiče/ svědky, ty jsou za 150 Kč.

Kde je možné svíčky vyzvednout nebo je i zasíláte?

Mám aktuálně dvě výdejny. Jedna je v Pardubicích, odkud pocházím a kde bydlím. A druhá je v Chrudimi. Svíčky také běžně zasílám službou DPD nově i Zásilkovnou.

Kdy je nejvíce zakázek? Na Vánoce nebo na svatby?

Řekla bych, že je to dost vyrovnané. Letos ale asi zvítězily Vánoce. Stavíme dům a v létě jsme byli v tom největším kolotoči, proto jsem si nechtěla nabírat moc zakázek. Před Vánoci jsem se do toho ale zase pořádně opřela.

Jsou svíčky vhodné i jako poděkování pro svatebčany, svědky nebo rodiče?

Určitě ano, mám spoustu zpětných vazeb, že rodiče/svědci byli velmi dojati většinou díky textu, který může být jakýkoliv na míru. Mají originální památku na spoustu let. Svíčka podle mě nikdy neurazí.

Máte za sebou i nějaký kuriózní potisk svíčky?

Teď asi poslední motiv, který byl kuriózní nebo mě spíš zaujal a přenesla jsem ho na svíčku, byla karikatura nevěsty a ženicha od velmi šikovného ilustrátora, kreslíře a karikaturisty Ivana Křemečka. Samozřejmě jsem mu psala, zda jeho práci mohu využít a on souhlasil, za což děkuji. Potěšilo mě, že se mu moje práce líbila.

V nabídce máte i vánoční ozdoby/baňky, s jakými motivy?

Ano, sice to už není nic originálního, ale chtěla jsem rozšířit portfólio a taky jsem potřebovala práci se svíčkami trošku něčím proložit a odpočinout si od nich. Baňky jsou skleněné a jsou s textem na přání.

Plánujete nějakou novinku pro tento rok?

Mám v hlavě nějaké nápady na nové motivy na svíčky pro páry a pro rodiče novorozených dětí. Uvidíme. Ještě se vzpamatovávám z Vánoc. Každopádně nejblíže mě čeká hledání a tvoření motivů na Den matek, kdy je objednávek také poměrně dost a snažím se nejen pro tuto příležitost každý rok přijít s něčím novým. Co se týká nějakých jiných novinek, to nedokáži říct. Baňky jsem se také rozhodla dělat z minuty na minutu a podnikatelský plán a přípravu materiálu jsem měla do týdne hotovou. Takže u mě člověk nikdy neví, co mě najednou zase napadne 🙂

Kristýna Langrová, Originální svíčky